Vitamin D vás ochrání před viry i koronaviry

VITAMIN D3 PRO PODPORU IMUNITY

Nejenom teď v zimě a ponurém počasí je potřeba podpořit naši imunitu. Podpora imunity je důležitá celoročně, hlavně v posledních letech, kdy okolo nás řádí koronavirus. Čím silnější imunitu budeme mít, tím lépe můžeme bojovat s viry a bacily.

Z médií se na nás valí informace o závažnosti koronavirové situace a šíření nákazy a s tím spojenou nutností zlepšení imunity. O tom jak zvýšit svoji imunitu, tedy odolnost vůči vnějším vlivům, si řekneme v dnešním článku. Budeme se také věnovat našemu produktu, Vitamin D3, který velmi přispívá právě ke zlepšení imunity. Pojďme ale postupně, nejdřív si řekneme, co to vůbec ta imunita je.

Co je to imunita?

Imunita vlastně označuje schopnost našeho organismu bránit se proti vlivům nejen vnějšího prostředí jako jsou třeba patogeny, ale zároveň vnitřního jako jsou viry, bakterie nebo nádorové buňky. Imunitou v určité míře disponují všechny živé organismy, imunitní systém standardně spouští odpověď organismu vůči patogenům. Pro upřesnění, základní imunitou disponují rostliny, ale naopak živočichové mají imunitu rozvinutou. U živočichů řídí imunitu imunitní systém. Jednoduše řečeno, “imunní jedinec” má imunitu a je tedy odolný proti chorobám. Vždy ale záleží na individuálním jedinci, jak silnou imunitu má. To poté rozhoduje o jeho obranyschopnosti vůči chorobám.

Přirozená imunita

Určitě vám něco řekne výraz přirozená imunita. Říká se jí také vrozená, máme ji od narození v sobě zakódovanou. Je v takové druhé linii v boji proti patogenům, tedy vnějším vlivům. Můžeme také říct, že přirozená imunita způsobuje například to, že v určitém stádiu našeho vývoje nás nemůže napadnout určitá choroba a jiná zase ano. 

Získaná imunita

Získaná imunita je více zaměřena proti konkrétní chorobě. Můžeme ji získat například očkováním, proděláním určité choroby a nebo choroby, která je ji hodně podobná. Získaná imunita není na stálo, zpravidla ji máme v organismu jen na omezenou dobu. Je rozdíl mezi imunitou získanou například z prodělání choroby nebo tou z očkování. Podstata získané imunity spočívá v tom, že si organismus uchovává část B lymfocytů a vytváří imunologickou paměť a ta je zodpovědná za výrobu specifických protilátek proti určitému patogenu. Lidský organismus tak může spustit imunitní odpověď proti specifickému druhu onemocnění okamžitě, aniž by předtím musel hledat speciální vhodné buňky k výrobě patřičných protilátek. Právě pro tyto vlastnosti se využívá očkování.

Jak můžeme podpořit imunitu?

Imunitu můžeme podpořit různými způsoby a to buď různými činnostmi nebo látkami, které můžeme dodat našemu tělu. Mezi ty hlavní činnosti patří sport a pohyb obecně pohyb, ten je pro organismus velmi prospěšný a můžeme díky němu také předcházet různým civilizačním chorobám. Jako další určitě můžeme doporučit otužování a pobyt v chladu, pak paradoxně doporučujeme i saunování. Tyto protiklady jsou velmi prospěšné, podporují nejen imunitu, ale například i správnou termoregulaci organismu.

Dále naší imunitě prospěje doplnění různých vitamínů a minerálních látek. Spoustu z nich můžeme získat z běžné stravy, ale to mnohdy nestačí. Jsou látky, které bychom měli doplňovat suplementačně, tedy v doplňcích stravy. Mezi tyto látky patří i Vitamin D3, toho má běžná většinová populace velký nedostatek. Vitamin D3 se běžně získává ze slunečního záření společně s vitaminy D a D2. V našich zeměpisných podmínkách ale není možné získat jeho dostatečné množství, které by přirozeně mohlo podpořit naši imunitu. Proto je potřeba jej získávat z potravinových doplňků. Je ale potřeba vybírat správně, trh je totiž přesycen různými vitamíny a minerály.

Pokud si objednáte vitamín D3 na našem eshopu, tak určitě nesáhnete vedle. Jedná se o jeho nejlepší formu. Níže si řekneme o vitamínu D3 trochu více.

Co je to vitamín D3?

Vitamín D3 se stává mezi lidmi stále víc populární, je to částečně i díky probíhající koronavirové pandemii. V tuto chvíli se totiž lidé více zajímají o své zdraví a o to, jak mohou přirozeně a přírodně podporovat naši imunitu. 

Jak určitě víme, tak nejvíce různých druhů vitamínu D získáme ze slunečního záření. Sluneční záření velmi pozitivně působí na naši náladu, ale zároveň podporuje naši obranyschopnost díky vitamínu D3. Naše tělo si však z něho vezme jen jeho malou část, a proto je dobré sáhnout po doplňcích stravy. V poslední době mluví lékaři více o pozitivech na lidské tělo, zejména na jeho účinky v boji proti respiračním onemocněním jako třeba dnes velmi exponovaný Covid19. Lékaři a vědci více mluví o tom, že vitamín D3 není vůbec vitamín, ale ve skutečnosti hormon. 

Jaké je ideální množství vitamínu D3?

Pokud získáváme vitamín D3 přirozeně ze slunečního záření, tak jej získáme jen část. Naše tělo má totiž vytvořený chytrý systém, který reguluje jeho absorbované množství. Pokud jde o doplňky, je bezpečné užívat až 4 000 iu nebo 100 mcg vitaminu D denně.

Užívání velkého množství vitaminu D, přesahujícího 10 000 iu, po dlouhou dobu, může způsobit nadměrné hromadění vápníku v těle, stav nazývaný hyperkalcémie, který může v konečném důsledku oslabit kosti a poškodit srdce a ledviny. Proto je potřeba dodržovat doporučené množství.

V jakém jídle nalezneme Vitamin D3?

Menší množství vitamínu D3 můžeme získat i ze stravy. Nejlepšími zdroji jsou tučné ryby, jako je losos a makrela, červené maso, játra, vaječné žloutky nebo houby, říká Tracy Parker, hlavní dietoložka British Heart Foundation. Vitamin D3 se také přidává do cereálií, alternativ másla, pomerančového džusu a některých alternativ rostlinného mléka.

Shrnutí:

Závěrem můžeme potvrdit, že pokud vám pokulhává imunita, tak je skvělou volbou vitamin D3.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptetak.cz