Jak podpořit svou imunitu s vitaminem D3?

Ať už je zima nebo léto, naše imunita dostává stále zabrat. Mělo bychom proto o ni pečovat a podpořit ji. Můžeme ji podporovat různými způsoby. Mezi ty nejjednodušší můžeme zařadit vitamíny a minerální látky. Jaké vitamíny nám pomohou nejvíce? Určitě nám jsou všem známy účinky například vitamínu C. Posiluje imunitu a napomáhá rovnováze organismu. O poznání lepší účinky má ale vitamin D3, o kterém se dnes budeme bavit.

Co o vitaminu D3 víme a kde ho najdeme?

Tělo si produkuje vlastní vitamin D působením slunečního záření, které dopadá na pokožku. Tím, že si jej tělo dokáže vytvořit samo, tak jej řadíme mezi tzv. prohormony. Ačkoli je slunce hlavním zdrojem vitaminu D, pro mnoho lidí je bohužel nedostačující. Problém nastává hlavně v zimních měsících a pochmurných dnech, kdy je slunečního svitu jen velmi málo a nebo není vůbec žádný. Pro většinu lidí stačí strávit 10 - 20 minut na slunci pro doplnění hladiny vitaminu D3. Starší lidé a lidé s tmavší barvou pleti však potřebují více vitaminu D, slunce jako zdroj nestačí. Pro jeho doplnění můžeme doporučit náš produkt (doplněk stravy), který obsahuje dostatečné množství vitaminu D3.

Jak nám Vitamin D3 pomáhá?

  • přispívá k normální funkci imunitního systému
  • přispívá k udržení normálního stavu kostí
  • přispívá k udržení normální činnosti svalů
  • přispívá k udržení normálního stavu zubů
  • přispívá k normálnímu vstřebávání/využití vápníku a fosforu
  • přispívá k normální hladině vápníku v krvi
  • se podílí na procesu dělení buněk

Zdravé kosti a snížení rizika únavové zlomeniny

Nižší sérová koncentrace vitamínu D může být predisponujícím prvkem únavové zlomeniny kostí. U sportovců je známo, že mají klouby a kosti pod obrovským množstvím stresu a tlaku. Pokud často cvičíte s těžkými vahami a zatěžujete tělo různými dalšími cviky, vystavujete se své tělo stresu a také možným zlomeninám způsobeným stresem. Díky únavě vašich svalů se přenáší zatížení na klouby a kosti, což pak vede k celé řadě problémů. Doplněním vitaminu D3 můžete tomuto předcházet.

Jak poznáme nedostatek vitaminu D3?

Nejlepším způsobem, jak zjistit nedostatek vitaminu D3 jsou krevní testy. Dozvíte se hladinu vitamínů a minerálních látek ve vašem těle, což povede k jeho správné suplementaci.

Závěr

Vitamin D je velice důležitý a hraje významnou roli uvnitř našeho těla. Je důležitý pro všechny z nás a zejména jedince s jeho nedostatkem, tvrdě pracující a sportovce. Pokud je to jen možné, měli bychom se zaměřit na pravidelný pobyt na slunci, kde naše tělo bude moci přirozeně přijímat vitamín D ze slunečního záření. Samozřejmě to není potřeba přehánět, abychom se nespálili, ale pár minut denně je dostačující. Pokud jej chcete suplementovat, můžeme rozhodně doporučit náš vitamin D3.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptetak.cz